Raid nedir ne işe yarar

media 1247

Son güncelleme 3 yıl by Teknoloji Haber

Raid ile neler yapılabilir? Veri depolama son yıllarda çok önem arz etmekte. Çeşitli yedekleme araçları kullanılmakta. Ama bunların ne olduğu çok fazla bilinmiyor. Mesela Raid ne demek?

Raid nedir? Redundant Array of Independent Disks kelime grubunun kısaltmalarından oluşan Raid bilgisayardaki bilgilerin korunmasına yarıyor. Kişisel bilgilerin neredeyse tamamının kişisel bilgisayarlarda saklanması nedeniyle bu bilgilerin saklanması hususunda önem de artıyor.

Depolamanın yapıldığı hard disk adı verilen depolama yerlerinin düşme, yanma gibi ağır olaylara maruz kalması sonucu içindeki bilgiler kaybedilebiliyor. Bu bilgilerin ücretsiz programlar bir bölümü, ücret verilerek ise çoğunluğu kurtarılabilse de tamamının kurtulması mümkün olmuyor.

Raid nedir ne işe yarar

Raid ne demek?

Bilgileri korumak için ne yapılmalı?
Büyüklükleri günden güne artan hard disklerin boyutları nedeniyle artık daha fazla bilgi bu depolama alanlarında depolanıyor. Bu depolamaların boyutları GB’larla değil TB’larla ifade ediliyor. Bu nedenle de bu bilgilerin korunması için çeşitli yollar kullanılıyor. Bu yollardan biri de Raid adı verilen yol oluyor. Hard diskinizin yanında bir veya birkaç farklı diskin bilgisayarınıza monte edilmesiyle bilgisayarınıza ek bir alan sağlanıyor. Ve bu sağlanan yedek bölgeye verileriniz yedekleniyor. Herhangi bir hard disk bozulması yaşadığınızda verilerinize bu ek bölgeden ulaşabiliyorsunuz.

Raid’i kimler kullanabilir?
Raid sistemini işyerleri kullanabileceği gibi evlerinde kişisel bilgisayar kullanan kullanıcılar da kullanabilir. Bu yönde ayrım sadece Raid sisteminin çeşitlerinde yapılıyor. Verileri yedeklemede kullanılan bu sistemlerin çeşitleri ise büyüklüklerine göre ayrılıyor. Bu çeşitlerin fiyatları da farklılık gösteriyor. Bu farklılıklardan dolayı kişisel kullanım için bu yedeklemeyi kullanacak olan kişilerin Raid 0 ya da Raid 1 tipi sistemi kullanmaları yeterli olacaktır.


Bilgisayarın Hard Diski Kendi Kendine Doluyor Sorunu

Bilgisayarın Hard Diski Kendi Kendine Doluyor Sorunu
Son Güncelleme: 03.07.2018 14:17