Android uygulamaları bilgisayarda çalıştırma?

Android uygulamalari bilgisayarda nasil calistirilir

Son güncelleme 2 yıl by Teknoloji Haber

Android uygulamaları bilgisayarda çalıştırma sorusu için hazırladığımız içeriğin çoğu eski yıllarda nasıl yapıldığını anlatmakta. Güncel olan ise yine yardımcı programlarla bilgisayarda Android kullanma yöntemini içermekte.

Cep telefonunuzda çok sevdiğiniz bir uygulamayı evdeki bilgisayarınız ile de kullanabilmek istemez misiniz? Andyroid isimli program sayesinde tüm uygulamalarınızı evdeki PC’niz üzerinden kullanabilir, isterseniz cep telefonunuzu oynadığınız oyunlar için bir kumanda haline getirebilirsiniz.

Andyroid (veya kısa ismiyle Andy) bilgisayarınız ile mobil cihazınız arasındaki engeli kaldırarak, mobil cihazınızın kısıtlamaları olmadan Android uygulamalarını kullanabilmenizi sağlıyor.

Bilgisayarda Android uygulama çalıştırma

İlk yapmanız gereken Andy’nin resmi sitesine giderek, Andy uygulamasını indirmek. Bunun için sitede en üstteki listeden Download seçeneğini seçebilirsiniz. Program otomatik olarak indirme işlemine başlayacaktır.

Yükleme işlemi öncesinde kontrol etmeniz gereken iki şey var. Öncelikle bilgisayarınızın Virtualization özelliğini desteklediğinden emin olmalısınız. Bunun için Andyroid tarafından sizlere sunulan CPU-Z programını kullanabilirsiniz. Bu minik programı açtığınızda karşınıza gelen sayfada Instructions kısmına bakın. Eğer AMD-V veya Intel VT-x ibaresi varsa bilgisayarınız bu programı kullanmaya uygundur.

Programı yüklemeden önce yapmanız gereken diğer işlem ise daha basit. Bilgisayar açılırken F12 veya Delete tuşuna basılı tutup BIOS ekranına girin. Ekranında aradığınız kısım Advanced BIOS Features olacak. Giriş yaptığınızda Virtualization veya Intel (R) Virtualization Technology seçeneklerine gelip aktif hale getirmeniz gerekiyor. Çoğu bilgisayar varsayılan olarak Disabled bıraktığından, bu kısmı kontrol etmeniz önemli.

Dosyayı indirdikten sonra nispeten uzun bir yükleme süresi ile karşılaşıyoruz. Program ihtiyacı olan dosyaları internet üzerinden çekerek anında kurulumu gerçekleştiriyor. İnternet hızınıza göre 5-10 dakika sürebilen bir işlem. Bu sırada size uygulama yüklemeleri hakkında sorulan sorular olacak. Hepsine izin vermeniz gerekiyor.

Yükleme tamamlandıktan sonra program internete erişim izni de isteyecek. Buna da izin vermeniz gerekiyor. Ardından karşınıza “Hoş geldiniz” ekranı çıkacak. Buradan Başlat tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz. Size bir Google hesabınız olup olmadığını soracak. Evet tuşuna basarak var olan hesabınızdan girebilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Evet diyerek devam ediyoruz. Karşınıza çıkan ekranda e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan kredi kartı girişi, verileri geri yükleme veya yedekleme seçeneklerini isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Android uygulamalari bilgisayarda
Android uygulamaları bilgisayarda nasıl çalıştırılır?

Bilgisayarda Android oyun testi

Eğer herhangi bir problem yaşamadıysanız, şu anda bilgisayarınızda eski Android işletim sistemli bir tablete sahipsiniz. Bir tablette ne yapabiliyorsanız, bu program sayesinde hepsini bilgisayarınızda da yapabileceksiniz. Şimdi Android üzerinden oynanan bir oyunu bilgisayarımızda oynamayı deneyebiliriz. Bu programın da yapılmasının sebeplerinden olan Clash of Clans ile denememizi yapalım.

Ana sayfamızda altta bulunan menü sayesinde Uygulamalar sekmesini açıyoruz. Burada bir kaç farklı seçenek bulunuyor. Biz Google sekmesine girip Play Store uygulamasını açıyoruz. İstediğimiz oyunu aratarak ya da karşımıza çıkan listeden seçip oynayabiliriz. Clash of Clans indirmek için gerekli sayfaya girdik ve Yükle tuşuna basıyoruz.

Kısa bir yüklemenin ardından oyun ana sayfanıza gelmiş olacaktır. Aşağıdaki üç ikondan ortadakini seçerek ana sayfaya dönebilirsiniz. Artık kısayol ekranımıza gelmiş durumda. Üzerine tıklayarak giriş yapıyoruz.

Her şey hazır. Oyun çalışır durumda ve oynamanız için hazır. Andy sadece Android oyunlarıyla çalışmıyor. İsterseniz WhatsApp gibi uygulamaları kurabilir ve bilgisayarınız üzerinden sohbet de edebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama sayesinde bilgisayarınız bir tablete dönüşecek. İyi eğlenceler.

Bilgisayarda Android uygulamalarını kullanmak için yardımcı programlar şöyle:

  • MEmu
  • BlueStacks
  • Android x86
  • GenyMotion
  • Bliss ROMs Nox
müşteri hizmetleri