Android telefonda klavye işareti çıkmıyor nasıl eklenir?

Android telefonda klavye isareti cikmiyor

Son güncelleme 2 yıl by Teknoloji Haber

Android telefonda klavye işareti çıkmıyor sorununda ne yapmalıyım diye endişelenen varsa önce geçici olup olmadığının kontrolünü yapmanız gerekiyor.

İçeriğimizde telefonda klavye simgesi neden çıkmıyor sorusuna yanıt vereceğiz ve sonrasında olası çözüm adımlarını yazı devamına bırakacağız.

Unutmadan birde Android klavye simgesi oluşturma ile ilgili genel adımlarda yazımızda yer alıyor.

Telefonda kısayolların önemi

Akıllı telefonlar gün geçtikçe hayatımızda daha yer ediniyor. Özellikle telefon üzerindeki mesajlaşma programlarının artması ile birlikte mesajlaşmaların çoğalması beraberinde daha hızlı mesaj yazma ihtiyacını getiriyor.

Telefonların kelime tahmin özelliği bulunması ve en çok kullandığınız kelimeleri zaman içerisinde daha çok öne çıkarması sayesinde biraz daha hızlı yazı yazmak mümkün. Fakat daha uzun cümleleri hızlı yazmak veya bir telefon numarasını hemen yollayabilmek ister misiniz?

Hem Android hem de iOS tarafından bizlere sunulan ama bir çok kullanıcının haberi olmayan bir özellik hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bu sayede sadece atadığınız kısayolu kullanarak uzun bir adresi veya telefon numarasını çabucak girmeniz mümkün.

Android’ de nasıl klavye kısayolu oluşturulur

Android üzerinde kısayol oluşturmak için ilk gereken standart klavyesidir. Ayarlar kısmındaki Klavye ve Giriş kısmında bulunan klavyenizin Google klavyesi olması gerekiyor. Samsung klavyeleri veya başka bir üçüncü parti klavye ile bu özelliği kullanamazsınız.

Klavyeniz uygunsa Ayarlar->Dil ve Giriş->Kişisel Sözlük kısmına gidin. Kişisel Sözlük altında açılan listede “+” işaretine bakarak ilk kısma cümlenin veya numaranın tamamını, ikinci kısma ise istediğinizin kısayolu ekleyin. Maksimum belli değerleri destekleyen kısayolunuz hazır.

iPhone nasıl klavye kısayolu oluşturulur

iOS telefonlardan birine sahipseniz kısa yol eklemek için Ayarlar->Genel->Klavye Yolu aşamalarını takip edip Kestirmeler bağlantısına girmeniz gerekiyor. Burada karşınıza iOS içerisinde mevcut olan kısayollar çıkacaktır. Sağ üstte bulunan “+” düğmesi ile yeni bir kısayol ekleyebilirsiniz.

Android telefonların aksine iOS üzerindeki kısayolunuzda herhangi bir karakter sınırlaması bulunmayan iOS‘da üç harflik bir kısa yola ev adresinizi bile yazabilirsiniz.

Android telefonda klavye isareti
Android telefonda klavye işareti çıkmıyor

Telefonda klavye simgesi neden çıkmaz?

Öncelikle işletim sistemlerinde zaman zaman çalışan uygulamalar ve uzu süre açık kalmasından dolayı bazen aksaklıklar yaşanır. Bazen de güncellemelerin yaşattığı sıkıntılar olur. İlk yapacağınız telefonun kapatılması ve açıldıktan sonra klavye kontrolünü yapmanız. Sonrasında aşağıdakileri kontrol edin.

  • Uzun süre açık kalan sistemlerde nadirde olsa yaşanır.
  • Arka planda çalışanların sıkıntı çıkarması.
  • Yüklediğiniz uygulamalardan birinin çakışması veya sorunlu olması.
  • Güncelleme almışsa yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir.
  • Sistemden yanlışlıkla kaldırmış olabilirsiniz. Erişim izinleri açıksa mümkün.
  • Kısayol ekleme işlemini deneyin.
  • Uygulama indirme mağazasından klavye ekleyin.

Sonrada kurduğunuz ne varsa kaldırıp denemeyi de düşünün. Duruma göre fabrika ayarına dönersiniz.

müşteri hizmetleri