Windows 10 ikinci ekran algılamıyor neden

media 336

Son güncelleme 4 yıl by Teknoloji Haber

Bilgisayara ikinci ekran bağlama işleminde bazen görüntü algılamıyor sorunu çıkabilmekte. VGA / HDMI kablodan, ekran kartı sürücüsü ve ayarlardan alakalı olabiliyor.

Bilgisayar kontrol yönetimini daha kolay hale getirmek ve daha fazla işleme aynı anda erişebilmek için birçok kişinin tercih ettiği çift monitör sistemi, Windows 10 işletim sisteminde de başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu yazımızda Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda nasıl çift ekran özelliğinin yani 2 ekran kullanılacağını sizlerle paylaştık.

Windows 10 nasıl çift ekran kullanılır?

Windows sisteme sahip bilgisayar kullanıcılarının bu sistem içerisinde çift ekran kullanabilmesi için uygulaması gereken birçok adım bulunmaktadır. İlk olarak iki monitör bağlantı kablosunun da bilgisayar inputuna başarılı bir şekilde bağlandığından emin olun. Windows tuşu + P tuşuna basarak karşınıza çıkan belirleme ekranından ”Monitör Seçenekleri” sekmesine ulaşın.

Daha sonra Görüntü Ayarları sekmesinden ”Algıla” tuşuna tıklayarak ikinci monitörünüze ekranın gelip gelmediğini kontrol edin. Geldiği halde çözünürlük kısmında sorun yaşayan bilgisayar kullanıcıları için de yine aynı sekme içerisinde bulunan ”Masaüstü Genişlet” seçeneğine tıklayarak ekranı tüm monitör ekranına yayabilirsiniz.

Windows 10’da çift ekran kullanmanın avantajları daha çok iş alanlarında önem arz ediyor. Kişilerin kullandığı bilgisayarlarda çift ekranı monitör seçeneğini kullanmanın işlem ve ekran paylaşımı kısmında birçok avantajı bulunmaktadır. İki ekran olması nedeni ile iki ekran arasında geçiş yapabilir ve dosyalarınızı yalnızca sürükleyerek diğer ekrana aktarabilirsiniz.

Bununla beraber bir ekranda uzun süreli bir iş yapıyorken, diğer ekran üzerinden günlük bilgisayar rutininize devam edebilir ve çift ekranın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Windows 10 ikinci ekrana görüntü aktarmıyor

 • Varsa farklı bir kablo ve girişle test edin.
 • Cihazlara kapat aç yapın.
 • Sürücü / sürücüler kontrol edilsin.
 • Ekran ayarları hem sistemin hem ekran karı programından kontrol edilsin.
 • Ekran kartı programı yüklü değilse yükleyin.
 • Sürücü uyumsuzluğu, eski olması veya yeni sürümle alakalı sıkıntı çıkabilir. Duruma göre eski veya yeni denensin.
 • Yardımcı programlarla denenebilir.

Birde varsa harici bir kartla test ediniz. Her şey yapılmasına rağmen bir çözüm bulamadıysanız;

 • Sürücüyü kaldırın veya sistem geri yüklemeyle devam edin.
 • Farklı monitör / televizyonla deneyin.
 • İşletim sistemini güncelleyin veya yeniden kurun.
 • Aşağıda arama kısmına sistem yazıp bölüme geçin ve gelişmiş ekran ayarlarını inceleyin.

Windows 10 ikinci ekran algılamıyor nedenWindows 10 ikinci ekran kullanma

Son Güncelleme: 03.06.2020 15:13