iPhone ekranında parmak izi okuma

media 1216

Son güncelleme 6 yıl by Teknoloji Haber

Apple' ın başlattığı bir çalışma görüntülendi. iPhone telefonların ekranlarına yerleştirilen parmak izi okuyucu yeni modellerle karşımıza çıkabilir.

Apple, Eylül 2018′ de tanıtacağı bazı modeller için haberler gelmeye devam ediyor. Ekranda alt kısmına yerleştirilen kamera yardımı ile, parmak izi üç boyutlu yakalayabiliyor.

Touch ID iPhone markasına ait olan ve ilk kez onun çıkarttığı telefonla kişilerin parmağı sayesinde kilit açmalarına yarayan sisteme verilen isimdir. Parmak okuma sayesinde kişi istediği bir parmağını telefona kaydederek kilit açabilmeyi sağlar. Aynı zamanda iTunes Store da yapılacak satın alma işlemlerinde de parmak okuma özelliği kullanılır.

iPhone parmak nasıl kaydedilir? Parmak okuma özelliği tek bir parmak için değil arzuya göre 5 parmak kadar kaydetme şansı sunar. Yani kişi örneğin işaret parmağı ve başparmağını birlikte kaydedebilir. Kilit açma esnasında ise, kayıt ettiği tüm parmaklar parolanın açılmasını sağlayacaktır. Touch ID özelliğini kaydetmek için ilk olarak ayarlar menüsünden Genel sekmesine tıklanır. Açılan pencerede Parola ve Parmak izi adlı bir sekme daha karşınıza çıkar. 

Burada parola kişinin 4 haneli ya da daha fazla olan sayısal paroladır. Parmak izleri kısmına basıldığında ise, telefonda kayıtlı olan parmaklar görüntülenebilir aynı zamanda bu sekme yardımıyla yeni bir parmak kayıt edilir. Kayıt esnasında cihaz çeşitli yönergeler verecektir. Bu yönergelerin sonucunda da parmak izi telefon parolası olarak kaydedilmiş olur ve telefonda kayıtlı olmayan hiçbir parmak ile ekran kilidi açılmaz.

iPhone ekranında parmak izi okuma

Touch ID kullanım alanları: Parmak izi okuma iTunes mağazasındaki tüm alışverişlerde kullanılabilir. Aynı zamanda bazı uygulamalar kilit isterler ve bu kilit kişinin tercih edeceği yönteme göre Touch ID gereksin olarak da ayarlanabilir. Bu sayede bu ayarın yapıldığı uygulamalar da parmak izi istenecektir.