Instagram fotoğraf ayarları ve önemli değişimler

instagram fotograf ayarlari

Son güncelleme 2 yıl by Teknoloji Haber

Instagram fotoğraf ayarları ve önemli değişimleri her yıl bazen çok sayıda paylaşımla bazen de sessiz şekilde yayına alındığını görüyoruz. Esasında arka tarafta önemli değişimlere imza atan ağın bir yandan da gelen uygulama problemlerinin çözümleriyle uğraşıyor.

6-7 Yıl önce “tasarımda sadelik” furyası sitelere de yavaş yavaş damgasını vurmuştu. Sonrasında siteler teker teker daha sade bir görünüme kavuşuyorken bu furyaya Instagram ağıda katılmıştı. Bir dönem çok sade kaldığı zamanlarda olmuştur.

Sanırız 2016 yılında yeni bir tasarıma geçen ağ oldukça sade bir tasarımı tercih etmişti. Sonralardan daha da sadeleştirerek karmaşadan uzak ve şık bir görünüme kavuştu. O yıllarda Site arayüzündeki fotoğrafların toplu görünümünde küçük yerine daha büyük resimlerin yerleştirildiği görülen ağda ayrıca profil resmi artık kare değil, yuvarlak bir görünüm kazanacak. Resimler büyüdüğü için de tek bir sırada 5 fotoğraf yerine 3 fotoğraf sıralanmıştı.

Aynı zamanda mobil arayüz de bu değişikliğe ayak uydurarak Instagram’ın klasik mavi rengi yerine tamamen beyaz renk tonlarına bezenmiş. 2012 yılından bu yana ilk ve büyük bir tasarımsal değişiklik olacak olan bu yeni arayüz bahsettiğimiz gibi o yıllarda kullanıcılarının karşısına çıktı.

instagram fotograf ayarlari 2
Instagram fotoğraf ayarları ve önemli değişimler

Instagram fotoğraf kalitesinde değişim

Fotoğraf paylaşma servisi olan ve en popüler sosyal medya sitelerinin arasında bulunan bu ağ hanesine her geçen gün yeni bir özellik katmaya devam ediyor. Şimdi ise yüklenen fotoğrafın çözünürlüğünde artış gözüktü. Artık kullanıcıların ağ üzerinden yükledikleri fotoğrafları 1080p kalitesine sahip oldu. Yeniliklerine devam ederken, hatırlarsak uzun bir zaman önce mobil tarafta önemli güncelleme yapıldı ve daha değişik bir web arayüzüne sahip olundu. Bu önemli bir adım olarak görüldü. Şimdi ise Reels yeniliği ile popülerliğine popüler kattı.

Ağda daha iyileştirilmiş ve daha kaliteli fotoğraflar artık eskisine göre daha iyi bir halde paylaşılıyor. Önceden yüklenen bir fotoğraf 640 x 640 boyutlarına düşürülüyor ve daha az yer kaplıyordu. Lakin görsel alanda ön planda olan ünlüler ve markalar bunu çok yetersiz görüyordu. Sonrasında 500px’ den yüksek çözünürlük gelmesinin ardından yavaş yavaş ilgi odağı haline gelen instagram’ da çözünürlük kalitesi daha da arttı.

Sonradan 1080 x 1080 çıkmasıyla fotoğraflar sıkıştırılmadan daha kaliteli ve canlı hale dönüştü. Lakin çok daha net fotoğraflar paylaşıldığında biraz netlikte bozukluk yaşanabiliyor. Ağın bir çok yeniliği sosyal medya tarafından resmi bir paylaşım veya açıklama ile duyurmayabiliyor. Fakat bazı kullanıcıların yüklediği yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda değişim görülmesi bir şeyleri iyileştirmeye başlandığı izlenimi veriyor.

Instagram fotoğraf ayarları sorunu

Fotoğraf ayarları gözükmüyor şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Normalde instagram ayarlarında pek buna yönelik seçenek bulunmuyor. Lakin bazı telefonlara özel ayarların olduğu modeller var. Çoğu bunları birbirine karıştırıyor.

  • Telefonunda bu ayarlar daha önce vardı ve sonradan ulaşılmayanların aşağıdakileri uygulamalarını öneriyoruz.
  • Telefonun ve uygulamanın güncellemelerinin kontrol edilmesi.
  • Eski modellerde çıkan uygulama versiyonları ile desteklemelerin sonlandırılması mümkün. Farklı telefon ve hesapla deneyin.
  • Android kullananların uygulamalar alanından instagram’ a girip, önce önbellek ve sonrasında güncelleme kaldırmayı denemelerini öneririz.
müşteri hizmetleri