İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gasurvey Gemius nedir ne işe yarar virüs mü?

İnternette dolaşırken Gasurvey Gemius.com sitesi açıldı ve anketle karşılaştım diyen biriyseniz, bilgisayara veya telefona virüs mü bulaştı diye endişe ediyorsanız haberi okuyun.

teknik destek

Gasurvey Gemius, “IAB Türkiye internet ölçümleme araştırmasına katılın çekilişi. 1000 TL hediye çeki morhipo ve migros” mesajıyla karşılaşanlar için bu uzun yıllardır süren bir işlemdir. Eskiden de karşımıza nadirde olsa çıkan bu mesaj bazen arka planda fark edilebiliyordu.

Anketle kullanıcıların profillerini belirleme ve alışkanlık gibi ölçümler yer alabiliyor.

teknik destek
  • Kullanılan cep telefonu sayısı
  • İnternete bağlı telefon veya televizyon adedi
  • Birden çok cihazda internet kullanımının olup olmadığı
  • Kaç saat internette vakit geçirdiğiniz
  • Evde kaç kişi bağlantı yapıyor

Gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Sanırım 2-3 yıl önce büyük bir tepki alan uygulama şimdilerde izninizle hareket etmekte. Eskiden arka planda haberiniz yokken analiz işlemi yapılabiliyordu. Tarayıcının altında uzantı ile karşılaşanlar fark edebiliyordu.

Bu işlemlerin çoğu reklam amaçlı kullanılmakta. Gemius tarafından veriler reklam alanında ve pazarlamada kullanılabiliyor.

Gemius, şirketi dünya genelinde danışmanlık, veri analizi ve araştırma işleriyle uğraşmakta. Bağımsız araştırma yaptığını ileri süren şirket çoğunlukla internet kullanıcısının davranış analizlerini yapmakta. 

Gasurvey Gemius nedir ne işe yarar virüs mü?

Son Güncelleme: 15.02.2020 15:04

teknik destek

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın