Photoshop göz büyütme işlemini yapma

Photoshop goz buyutme islemini yapma

Son güncelleme 1 yıl by Teknoloji Haber

Photoshop ile göz büyütme işlemini yapmak için kullanılan yöntemimiz çok eski bir yazımızdan alıntıdır. Normalde daha kolay hale gelen seçeneklerle karşılaşmanız mümkündür. Buradakiler bir öneri olarak yer alıyor.

Photoshop işe güzelleştirme efektleri ve numaraları Hollywood’ta bile kullanılıyor. Bu gün sizlerle paylaştığımız gözleri büyütme işlemi ise “Hollywood efekti” olarak ta anılıyor. Bu çalışma için özellikle ön profilden bakan ve düz duran bir fotoğraf seçmeniz daha iyi sonuç verecektir.

Öncelikle üzerinde çalışmak istediğimiz fotoğrafı açıyoruz. M (marque tool) ile dikkatli bir şekilde kaşlar ve gözün olduğu alanı seçiyoruz. Ardından bu alan seçili ikenCTRL+J (duplicate layer) komutu ile seçili alanı yeni bir layer olarak kopyalıyoruz.

Şimdi bu işlem için maske kullanacağız. Bunun için layes kutucuğunun altında bulunan soldan üçüncü maske sembolüne basıyoruz. Maskenin renginin beyaz olmasına dikkat edin, maske kullanırken beyaz olan alan gözükür siyah olan alan ise silinir.

Bu işlemden sonra CTRL+T (free transform) ile gözleri büyütüyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta çok fazla büyütmemek. Çok fazla büyük göz oldukça tuhaf gözükebiliyor.

Gözleri büyütmeyi tamamladıkrtan sonra siyah renk seçili iken B (bursh tool) ile fırçamızı seçiyoruz. Özellikle yumuşak bir ayar verirsek daha hoş sonuçlar alabiliriz.

Eğer fırça gözün etrafını temizlemek yerine siyaha boyuyorsa layers kutusundan maskenin olduğu beyaz kutucuğa tıklayarak seçin ve bir daha deneyin. Kaşları da düzgün bir şekilde temizleyerek sonuca ulaşıyoruz.

Photoshop goz buyutme 2
Photoshop göz büyütme işlemini yapma

Göz büyütme programı veya işlemin nasıl yapıldığını arayanlar için öneri programla çok sayıda işlem yapılmakta. Artı photopea.com adlı site üzerinde de hayatımızda genel kullanıma sahip olan şeyleri yapma imkanınız var.

müşteri hizmetleri