Microsoft Edge iPhone Android mobil versiyonu yayınlandı

media 1469

Son güncelleme 6 yıl by Teknoloji Haber

Microsoft Edge internet tarayıcısı başta Amerika olmak üzere bir kaç ülkede mobil olarak kullanılmaya başlanıldı. Ülkemizde ise ne zaman kullanılacağı şuan bilinmemektedir.

Microsoft firması tarafından geliştirilen Microsoft Edge internet tarayıcısı ilk olarak Windows 10’da karşımıza çıkmıştı. şimdide Microsoft bu yeni tarayıcısını Android ve iOS telefonlarda kullanıma sundu.

Microsoft Windows 10 işletim sistemi ile birlikte yeni bir tarayıcısı edgeyi kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Microsoft internet explorer tarayıcısının oluşturduğu kötü intibayı ortadan kaldırmak için yeni işletim sisteminde edgeyi kullanıcılarını hizmetine sunmuştu. Microsoftun  bu yeni internet tarayıcısı firmanın istediği gibi yaygın olarak kullanılmaya başlanılmadı. 

Microsoft Edge mobil sürüm

Microsoft Edge iPhone Android mobil versiyonu yayınlandı

Kullanıcılar Microsoft’un piyasa çıkarmış olduğu Edge yerine piyasada yer alan Chrome, Firefox ve Opera gibi daha hızlı ve daha kullanışlı internet tarayıcılarını kullanmaya devam ettiler. 

Microsoft yeni bir strateji geliştirerek yeni internet tarayıcısını hem androidde hemde iOS işletim sistemde kullanılabilir hale getirdi. 

Edge internet tarayıcısı geçtiğimiz günlerde Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılmaya başlanmıştı. Fakat kullanıcılar bu tarayıcıyı Android veya iOS platformlarında sadece Amerika ülkesinde kullanılabiliyordu. Android ve iOS ortamında belirli bir kullanıcı sayısına ulaşmasından dolayı ve kullanıcılar tarafından desteklendiğinden firma bu yeni işletim sistemini başka pazarları da açmaya karar verdi. 

Firma tarafından yapılan açıklamayla birlikte artık Edge Almanya, Avusturya, Portekiz ve Brezilya gibi pazarlarda da kullanılmaya başlayacak. 

Fakat Edge internet tarayıcısı mobil telefonlarda kullanılmaya başlamasına rağmen henüz ülkemizde kullanılamamaktadır. Windows 10 ile birlikte tüm dünyada kullanılmasına rağmen internet tarayıcısının mobil versiyonu çok az ülkede kullanılmaktadır.

Android ve iOS versiyonlarının ne zaman ülkemizde kullanılmaya başlanacağı ise daha belli değildir.

Son Güncelleme: 29.01.2018 11:28