Kişisel gelişim nedir nasıl başlar sorusu

Kişisel gelişim nasıl başlar sorusu

Son güncelleme 1 yıl by Teknoloji Haber

Kişisel gelişim nedir ve kişisel gelişim nasıl başlar sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

İnsanoğlu, yaratılışının ilk dönemlerinden beri sürekli olarak kendini geliştirmeyi ve daha ileriye gitmeyi kendine amaç edinmiştir. Yani değişim aslında hayatımızda ilk çağlardan beri hep var olmuştur. Yaşanılan olaylar, hayatımıza giren insanlar, yürüdüğümüz yollar, izlediğimiz bir film ya da okuduğumuz bir kitap, konuştuğumuz bir insan bile değişim için oldukça etkilidir. Bu yüzden gelişen teknoloji ile birlikte elbette bu değişim de kendine has bir isim alarak kişisel gelişim olarak anılmaya başlanmıştır.

Peki, nedir bu kişisel gelişim?

Kişi yaratılışından beri kendini geliştirmeyi amaç edinmiştir demiştik. İşte kişinin bu süreçte kendini tanıması, eksiklerini görerek ve belirleyerek bu alanlarda kendini daha iyi yerlere taşımaya çalışmasına kişisel gelişim denir. Kişisel gelişim, sağlıklı her insanın mutlaka hayatında bir kez denediği bir yoldur aslında. Ve bu yolda eksikleri belirleyerek, daha üst seviyelere taşıma çalışmalarının bütünüdür.

Kişisel gelişim süreci nasıl başlar?

Kişinin kendini herhangi bir konuda yetersiz görmeye başlaması ve bu noktada kendini daha iyi bir yere taşıyabilmek için araştırma ve çalışmalar içine girmesiyle kişisel gelişim başlamış olur. Her birey birbirinden farklıdır ve elbette ki istekleri, arzuları, becerileri de birbirinden apayrıdır. O yüzden her kişinin, kişisel gelişim yolculuğu da birbirinden farklıdır. Kişisel gelişim, zorlu, emek isteyen ve sabır gerektiren bir durumdur.

Kişisel gelişim ihtiyacımızı nasıl belirleriz?  

Her şeyden önce kişinin kendini bilmesi, eksiklerini belirlemesi ve bu noktada kendini nerede görmek istediğine karar vermesi çok önemlidir. Daha sonra belki de olmak istediğiniz yeri kişiler üzerinde görmek etkili olacaktır. Yani kendinizden güçlü insanları tanımak size belki de çok daha fazla güç kazandıracaktır.

Hedeflerinizi doğru belirlemek, ne yapmak istediğinize karar vermek ve belirlediğiniz yolda bıkmadan usanmadan çalışmak sizi hedefe ulaştıracaktır. Belki de hayatımızın her alanında olduğu gibi kişisel gelişimde de her şey den önce karar vermek, sabırla, vazgeçmeden ilerlemek sonunda mutlaka başarıyı getirecektir. Elbette yorulduğunuz anlar olacaktır ama en önemli kural vazgeçmemektir. Bu yüzden çıktığınız yolda emin adımlar ve sabır sizin en güçlü silahınız olacaktır. Lütfen verdiğiniz kararlardan vazgeçmeyin.

Kisisel gelisim nedir nasil baslar
Kişisel gelişim nedir nasıl başlar sorusu
müşteri hizmetleri

Bir yanıt yazın