Essential Phone hakkında marka ihlal suçlaması

media 1929

Son güncelleme 4 ay by Teknoloji Haber

Geçtiğimiz haftalarda büyük ilgi ile tanıtılan Essential' in telefon modeli davalık mı? Çıkardığı telefon ile dikkatleri üzerinde toplayan Essential firması hakkında marka ihlali suçlaması.

Kuruculuğunu Android’in Mimarı Andy Rubin’in yaptığı Essential firması, son çıkardığı akıllı telefonla dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştı. Geçtiğimiz hafta açıklanan Essential Phone adlı cihazı ile adeta akıllı telefonlara çağ atlatıcı özellikleri bir araya getiren firma, Spigen adlı bir tedarikçi firma tarafından marka ihlali suçlaması ile karşı karşıya bırakıldı. Bu suçlamanın sebebi ise Essential teriminin marka ihlaline sebep olduğu yönündeki iddialar.

Essential ”Temel” anlamı taşıyor 

Essential’in Türkçe karşılığı tam olarak ”Temel” olurken çıkardığı telefonun temeli sağlam imajı vermesi amaçlanan firma Spigen firmasının bu ismi daha önce kendi ürünlerinde kullandığının ve telefonun ismi olmasının kanunen mümkün olmadığını belirten bir açıklamada bulunurken Essential firmasından konu hakkında henüz bir açıklama yapılmamış durumda. Piyasada fırtınalar estirmesi planlanan cihaz ise böylelikle ilk olumsuz sınav ile karşılaşmış durumda.

Essential Phone marka ihlali

Essential Phone hakkında marka ihlal suçlaması

ABD patent başvurusu Essential ismini ret etti 

Daha önce ABD Patent Başvuru Bürosu Essential İsmine yapılan başvuruyu Ret etmişti. Bu olayı da dayanak gösteren Spigen yetkilileri Essential isim hakkının kendilerine ait olduğunu belirtiyor.

15 Haziran hukuk mücadelesinin başlangıç tarihi olabilir 

Essential firmasının markasında Essential ismini kullanmakta ısrar etmesi durumunda Hukuk mücadelesi başlatacaklarını belirten Spigen yetkilileri 15 Haziran tarihine kadar isim kullanımının geri çekilmesini talep ediyorlar. Aksi takdirde bu tarihten itibaren Hukuki yollarla başvuracaklarını açıklayan Spigen yetkilileri Essential firmasını sert bir biçimde uyarmış gibi görülüyor. Oldukça enteresan bir durumun ortaya çıktığı bu anlaşmazlıkta tarafların haklılığını ise mahkemeler belirleyecekmiş gibi görünüyor.

Essential Phone