1080i ve 1080p ne demek hangisi daha iyi

1080i ve 1080p ne demek

Son güncelleme 2 yıl by Teknoloji Haber

1080i ve 1080p ne demek? Smart televizyon alacakların sorduğu sorulardan biri 1080 için hangisi daha iyi cevap vermeye çalışacağız. Tabi Android TV Box kullanıcıları da unutmayalım.

1080i veya 1080p görüntü özellikleri ile, televizyonda, uydu alıcı ve Mi Box S modelde karşılaşmış olma olasılığınız vardır. Bir çoğu bunu ayırt edemez ve aynı şeyler olduğunu düşünür. Lakin yeni bir cihaz satın alacaksanız kesinlikle iyi araştırmanızı öneriyoruz. Özellikle kullanıcıların yorumları çok önemli.

1080, dikey çözünürlük olarak ifade ediliyor.

  • P, sürekli anlamı taşımakta. Görüntüyü kademeli ve titreşimsiz sunmakta.
  • İ, taraklı ve kademesiz ve titreşimli olarak bilinmekte.

Full HD görüntü çözünürlüğü 1920×1080 olduğunu belirtelim. Burada p veya i aynı başlıkta yer alır.

1080p nedir

Bu formatlar arasında en iyisi olarak ifade edilmekte. Görüntü satırları dikey tarama ile yenileniyor ve kademeli titreşim olmadan görüntüyü taradığı ifade edilmekte. Full HD için en üst seviye olarak belirtilmekte.

Burada en kaliteli seçenek p olarak bilindiğini belirtmek isteriz.

1080i nedir

Bu da yine 1080 dikey olarak ifade edilir ama kademesiz ve titreşim olan bir moddur. Bu seçenekle çok sık karşılaşmamış kişiler genelde cihazlarını p olarak düşünürler. Ayarlar bölümünü kurcalamayanların bu seçeneklere denk gelmesi zor gibi.

Aralarındaki fark

  • FPS farkı. (30 ve 60 fps)
  • Görüntü farkı. İ olan biraz bulanık olur. Ama çoğu TV yayını p olanı desteklemeyebiliyor.

Belirgin olarak bilinen iki fark diyebiliriz. P görüntü daha kaliteli ama çok hareketli görüntülerde bu anlaşılmakta.

FPS, yukarıdaki değerlerin açılımı 1 saniyede 30 resim ve 60 resim sığdırma anlamı taşımakta.

1080i ve 1080p ne
1080i ve 1080p ne demek hangisi daha iyi

Hangi televizyonu almalıyım?

Tercih nedenleri arasında aradığınız şeyleri belirlemeniz ve buna göre değerlendirme yapmanız gerekiyor. Kesinlikle ama kesinlikle ürünü satın alan kullanıcıların yorumlarına önem verin. Karma yorumlar en sağlıklı olanlardır.

Eskiden 3 boyutlu televizyonlar çok ilgi çekerdi. Lakin zamanla 4K, ince ekran, özellikler ve görünüme göre alımlar şekillenmeye başladı. Biz uzun bir zamandır OLED ekranların daha uygun fiyatlarda satışını bekledik. Lakin son dönemlerdeki ekonomik sıkıntılar bu teknolojiyi alanların sayısını sınırladı.

Bizim tercih ettiğimiz TV modellerinde 4K, ince ekran, donanım özelliği, arka planda ışıklandırma sistemleri, özel ses sistemli olan ve artı görünümü almak için temel alım sebepleri arasındadır. Lakin biz alım yapmadan önce kesinlikle yorumlara bakarak hareket ettik. Örnek bazı modellerde aşırı ısınma sorunu olduğunu gördük. Belli bir saate kadar açık kalan televizyonlarda renk kaymaları olan modeller vardı.

Samsung televizyondan internete nasıl girilir konumuzu incelemek ister misiniz?

müşteri hizmetleri