Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır

Bilgisayar Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır,Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır,Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır,Sifre-Guvenligi-Nasil-Saglanir-450.html,Sifre-Guvenligi-Nasil-Saglanir-450

Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır

Bilgisayar Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır,Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır,Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır,Sifre-Guvenligi-Nasil-Saglanir-450.html,Sifre-Guvenligi-Nasil-Saglanir-450

17 Mayıs 2013 Cuma 10:35
Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır
banner4

1. Tanımadığınız kişilerden resim, dosya veya program almayın.

2. Gelen her maili açmayın.Özellikle bu tür maillerin kimden geldiğini bilmiyorsanız direkt olarak açmadan silin.Eğer açtıysanız içindeki resimleri veya dosyaları kopyalamayın bilgisayarınıza indirmeyin ve içindeki linkleri tıklamayın.

3. Bütün istediğiniz bilgileri İnternette bulma imkanınız vardır.Bunu özellikle unutmayın.Tanımadığınız bir kişi size özel olarak mailden ilginç birşey yollayıp memnun etmek için uğraşmaz.

4. İnternette herkese arkadaş gözüyle bakmayın.Özellikle chat yapanlar bilir.Sanaldaki insanların çoğu sanal yaşarlar ve sizin şifrelerinizi çalmasalar bile ne yaptığınızı kontrol etmek için devamlı olarak bir merak halindedirler.Bu meraklarını gidermekte şifrelerinizi ele geçirmekle mümkündür.Zaman içindeki arkadaşlıktan doğan sebeplerden dolayıda size dosya, program ve resim türü belgeleri göndermeye çalışabilirler.

6. Bilmediğiniz tanımadığınız sitelere meraktan girmeyin.Eğer giriyorsanız bilgisayarınıza Firewall yükleyin. Javascript, activex, visual basic kodları bilgisayarınızda port açmaya veya komut çalıştırmaya yeterlidir ve bu tür eklentiler websitesi içine rahatlıkla yerleştirilir.Trojan veya virus içerikli websitelerinden firewall ve antivirus kullanarak korunabilirsiniz.

 

Eğer tüm bu şifreleme yöntemleri sizi tatmin etmediyse ve hala güvenlik kaygıları duyuyorsanız. Parola oluşturucu yazılımları size tavsiye edebiliriz. Bu yazılımlar kullanıcıların isteğine göre, son derece spesifik ve güçlü bir parola meydana getirilebiliyor. İşte bu işlemini gerçekleştirme ihtiyacınızı karşılayacak birkaç faydalı adres;

http://www.strongpasswordcreator.com/ , http://passwordbird.com/ bu adresler şifrenizi güvenli bir hale getirmenize yardımcı olabilir.
7. Üye olduğunuz forumlarda, gönderdiğiniz maillerde, bazı chat serverlarda ve girdiğiniz sitelerde Ip adresiniz gözükmektedir.Bu yüzden öncelikli olarak korumanız gereken şeyler Ip adresiniz, portlarınız ve en son olarakta bilgisayarınızdır.

8. Yukarıdaki maddede port dedik. Internette milyarlarca internet kullanıcısı var ve bunların bazıları (yani milyonlarcası) Scan ve scanner nedir bilirler. Scan yöntemini kullanarak internete bağlı olan bir bilgisayarın hangi portlarının açık veya kapalı olduğu öğrenmek mümkündür. Eğer bilgisayarınızda açık olan portlarınız varsa ve bu portlardan bilgisayarınıza ulaşılabiliyorsa kötü niyetli bir kişi bilgisayarınız üzerinde istediği herşeyi yapabilir.

9. Son olarak sizin şifrelerinizi Hackerlar çalmaz. Hiçbir Hacker in sizinle işi olmaz bunu kesinlikle unutmayın. Şifre veya bilgi çalan, bilgisayarlara zarar veren kişiler daha çok Cracker olarak isimlendirilir. Fakat günümüzde bilgisayarla uğraşan kişilerin bazıları şifre çalmak, bilgisayarlara, websitelerine saldırmak ve zarar vermenin önemli bir olay olduğunu sanmaktadır. Bunu yaparakta kendilerine sanal ortamda bir yer edinmeye çalışırlar ve öğrendikleriklerini bilgisiz internet kullanıcıları üzerlerinde denerler.Bu gibi kişilerin saldırılarından korunmak içinde kullandığınız bilgisayar ve internet hakkında devamlı olarak güncel dökümanları ve haberleri okuyarak kendinizi eğitmelisiniz

banner5
Son Güncelleme: 17.05.2013 10:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Haber ve Teknoloji ile ilgili iletişim için yorum bırakabilirsiniz. Teknoloji Haberleri -Teknoloji Haber