Monitör Overclock İşlemi Nasıl Yapılır?

Monitör Overclock İşlemi Nasıl Yapılır?
 Öncelikle Overclock, monitörler de hız aşırtma anlamına gelen ve monitörlere uygulanan bir işlemdir. Bu işlemi yapmak her monitör için uygun olmayabilir.

Monitör Overclock İşlemi Nasıl Yapılır? 

 

Sebebi monitörün bu aşırtmayı desteklememesidir. Peki bu işlem ne için yapılır kim tarafından yapılması uygun olur? 

 

 Bu overclock işlemi genellikle oyun oynama taraftarı olan, oyun oynamayı seven kişiler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca grafik tasarımları ile uğraşan kişiler tarafından da yapılmaktadır. Bu işlemi yapmalarının sebebi ise ekran kalitesini artırmak ve yansıtılmayan görüntüleri yansıtmak için uygulanır. Bilgisayar oyunları ile çok ilgilenen ve oynayan kişiler bu işlemi oldukça benimsemekte ve uygulamaya koymaktadır. Fakat bu işlemin nasıl yapılacağını, nasıl uygulamaya sunacağını bilmeyenler de oldukça çoktur. İşte bu işlemi yapmanız için sizlere göstereceğimiz durumları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir. 

 

 Öncelikle Nvidia ekran kartına sahip değilseniz en güncel ekran kartını indirip bilgisayarınıza yüklemelisiniz. Eğer yüklü ise işleminize hemen başlayabilirsiniz. ilk olarak masaüstünde sağ tık yapıp ''Nvidia denetim masası'' kısmını seçin. Seçtiğimiz uygulamada karşımıza açılacak sayfanın sol tarafında bulunan ''Çözünürlük değiştirme'' seçeneğine tıklayın. Bu bölümden sonra ''Özelleştir'' butonunu göreceksiniz. Bu butona basıp karşınıza gelecek olan uyarı durumunu kabul edin. Bu kabul işleminden sonra ''Ekranın görüntüleyemediği çözünürlüklere izin ver'' butonuna tıklayıp ''Özel çözünürlük oluştur''a kısmına basın. Bu kısmı tamamladıktan sonra karşınıza gelecek bölüm de ''Yenileme hızı (Hz)'' olacaktır. Bu bölümde monitörünüze uygun hızı seçebilirsiniz. Burada yazdığınız rakamın ekrana uygun olup olmadığını görmek için test kısmına basmalısınız. Destekliyor ise kabul olacaktır. Monitör hızları genellikle 60 Hz'dir. Bunu 70 Hz yapmak iyi olacaktır. Daha fazla yapıldığında kare atlama sorunu ile karşılaşacaksınız.  

 

 UYARI: Bu işlem sırasında oluşabilecek sorunlar tamamen sizin sorumluluğunuzdadır

Yorumlar

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder