Lightroom'a Kolay Fotoğraf Aktarımı

Lightroom'a Kolay Fotoğraf Aktarımı
Fotoğraf ve videolarınızı hafıza kartından, kameradan veya sabit diskten Lightroom'a nasıl aktaracağınızı öğrenin.

1 Kaynak Seçin

Lİghtroom, çeşitli kaynaklardaki dosyaları kataloglarına ayırır, Lightroom'u açtıktan sonra soldaki import butonuna basın ya da ana menüden File> İmport photos and video

yolunu izleyin, İmport (aktarma) penceresi açılacaktır.

Source bölümünde dosyalan ve klasörleri tarayın ve bir kaynak seçin (Hafıza kartı, kamera, harici bellek ve hard diskte olan bir dosya gibi.)

2 Seçim Yapın

Seçilen kaynaktaki görseller küçük resim halinde görünecektir. Görsellere daha yakından göz atmak için ayarlama yapabilirsiniz. Bütün dosyalar otomatik olarak işaretlenecek-tir. Uncheck Ali yazan yeri işaretleyip daha sonra istediğiniz görselleri manuel olarak seçebilirsiniz. Seçilmiş görsellerin kenarında tik işareti olacaktır. Eğer klavyeden Alt tuşuna basılı tutarsanız istediğiniz video dosyalarını işaretleyebilir ya da işareti kaldırabilirsiniz.

3 .Kopyalayın veya ekleyin

Hafıza kartından dosya aktarırken üst taraftan Copy seçeneğine tıklayın. Bu işlemle dosyalar bilgisayarda, hard diskte veya harici bellekte seçilen bir yere kopyalanacaktır. Daha sonra da bu kopyalanmış fotoğrafları Lightroom'un Catalog kısmına aktaracaktır. Dosyaları aktarırken Add seçeneğine tıklarsanız fiziksel olarak hiç taşıma yapmadan bu dosyaları Lightroom'un Catalog kısmına ekler. Taşınacak dosyaların hedefini sağ kısımda Destination panelinden seçebilirsiniz.

4. Görünümü Değiştirin

Varsayılan Grid görünümünde hedef dosya içeriklerini küçük dosya halinde görürsünüz. Belli bir fotoğrafı daha net görmek için ya Loupe view ikonuna tıklayın ya da küçük resme iki defa tıklayın. Eğer fotoğrafı Lightroom’un Catalog kısmına eklemek isterseniz import kutucuğundaki include'u seçin. Dosya içeriklerini küçük resim olarak görebileceğiniz Grid view (görünüm)'e geri dönmek için klavyeden G tuşuna basın.
E3 My Catalog

5 Aktarırken işleme yapın

Dosyaları aktarırken onları işleyebilirsiniz. Sağ kısımda File landling panelinin altında Build Smart Previews kutucuğunu jaretleyerek dış sürücüye bağlı olmadığında bile bir görselin kopyalarını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca her fotoğrafa Preset Develop Settings uygulayıp aktarma yaparken görselleri yaratıcı bir şekilde işleyebilir ve otomatik ton ayarı yapabilirsiniz, ilerleyen sayfalarda bu konuyu daha detaylı işleyeceğiz.

6 Görselleri aktarın

Hangi fotoğrafların Lightroom'un Catalog kısmında olacağına karar verdikten sonra herhangi bir ayar seçip import butonuna tıklayın. Aktarma işlemini ekranın sol üst köşesinde ilerleme çubuğundan görebilirsiniz. Lightroom daha sonra her dosyanın önizlemesini gösterecektir, ilerleyen sayfalarda daha detaylı inceleyeceğimiz için bu örnekte herhangi bir ayar eklemeden aktarma yaptık.

Yorumlar

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder