Facebook Sansür Aracı Devrede

Facebook Sansür Aracı Devrede
New York Times gazetesinde yayınlanan bir rapora göre, Facebook özel yazılımlarla çalışarak Çin'deki sansür taleplerini karşılayabildi.

Sosyal paylaşım ağı, yazılımın varlığını doğrulamayı reddetti veya reddetti, ancak bir açıklama yaparak "zaman anlamaya ve öğrenmeye vakit harcıyor" dedi.
Bir sözcüsü, şirketin ülkedeki yaklaşımıyla ilgili hiçbir karar alınmadığını söyledi.
Çevrimiçi gizlilik için daha iyi kampanyalar yapan bir grup olan Electronic Frontier Foundation, BBC'ye projenin son derece rahatsız edici geldiğini söyledi.
EFF'nin küresel politika analisti Eva Galperin, "New York Times'ın dikkatini çeken Facebook çalışanları için şükür" dedi.
"Orada hala çalışan bazı ilkeli insanlar olduğunu bilmek çok güzel."
New York Times tarafından (şimdiki ve eski çalışanlar) aktarılan kaynaklar, pek çok yazılım gibi dahili olarak çalıştığını vurguladı; bu da asla uygulanamayacak

2009'dan bu yana, Çin'de Facebook'a erişmenin tek yolu, gerçek yerinizi "sızlandırmak" ve yerel İnternet kısıtlamalarını önlemek için tasarlanmış bir sanal özel ağ aracılığıyla gerçekleştirildi.
1.8 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, mevcut pazarların ötesinde dünyanın bir bölümünü agresif biçimde arıyor.
Gelişmekte olan ülkelerde bu, kırsal alanları birbirine bağlamak için yeni teknolojiler denemek demek.

Ve Çin'de, sitenin en azından Çin'in kötümser olarak sıkı takip edilen internetine taviz vermeyi düşündüğü görülüyor.


New York Times gazetesi muhabiri Mike Isaac'ın isimsiz olarak aktardığı bilgilere göre, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, bu yaz başlarında planlanan tüm personel toplantılarında sorguya çekildi.


"Facebook'ın konuşmayı etkinleştirmenin bir parçası olması daha iyi, henüz tam bir konuşma olmasa bile" dedi ve ilk günlerin başında olduğunu vurguladı.
Facebook'un sözcüsü teklifi doğrulamayacak veya reddetmeyecekti.
Bay Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Çinli lider Xi Jinping ile vakit geçirdi ve Mandarin öğrenmek için zaman ayırdı.

Üçüncü taraf şirket


Facebook düzenli olarak hükümetlerin isteği üzerine ağdan içerik kaldırır.
Bu süreç, geri alma taleplerinin niceliğini ve niteliğini ayrıntılandıran yıllık bir raporla nispeten kamuya açıktır.

Bu yazılımın farklılık göstereceği şey, muhtemelen Facebook'la çalışan bir Çinli şirketin, mesajların ön plana çıkmasını engellemek için bir üçüncü tarafın olmasını sağlayacak olmasıdır.
Anakara Çin'de sansürlenen konular geniş. En ünlüsü, Tiananmen Meydanı'yla ilgili aramalarda 1989 katliamı ile ilgili sonuç bulunmuyor.

Facebook, Çin'de iş yapma ahlaki labirentiyle uğraşan ilk Silikon Vadisi devi değil.
Google, arama sonuçlarının sansürünü çevreleyen bir tepkiden sonra anakara Çin'den çekildi. Artık tüm trafiği Google Hong Kong'a yönlendiriyor.

LinkedIn, profesyoneller ağı, bazı içeriği sansürluyor - firma genelde bir kamusal tartışma evresi olarak görülmese de, hareketin neredeyse tartışmalı olduğu görülmüyor.
EFF'nin Bayan Galperin, LinkedIn'ın liderliğini izliyor "Facebook'un piyasaya erişim karşılığında ilkelerine göre hareket edeceğini ve bunun insan haklarına çok büyük etkileri olacağını" söyledi.

Yorumlar

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder