Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır

Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır

Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır

Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır

07 Mayıs 2014 Çarşamba 13:00
Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır
banner4

Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır


Bilgisayar çok fazla sesli çalışır sorunu: Masaüstü bilgisayar kullanıcılarının çoğunun şikayetçi olduğu durum bu konu için kasada kullanılan

cpu'da kullanılan ve iyi bir power kullanılırsa sorun çözülür ama fanları değiştirmek istemiyorsanız aşağıdaki adımları kontrol edebilirsiniz.

1. Adım: Güç ayarlarını belirleyin


Bazı güç ayarları fanların tipik bir ev ortamı için çok hızlı dönmesine neden olur. Bilgisayarı sıcaklığın sabit ve ortalama düzeyde (30 santigrat dereceye veya 86 fahrenhayt dereceye kadar) olduğu sessiz bir ortamda kullanıyorsanız güç ayarlarını daha düşük bir enerji kullanımına ayarlayın.

Hepsini göster | Hepsini gizle


Güç Seçenekleri menüsünden Güç Tasarrufu seçeneğini belirleme


Güç ayarlarını düzenlemek için aşağıdaki adımları kullanın:
 1. Bilgisayarı açın ve Windows'un açılmasını bekleyin.


 2. Başlat  düğmesine tıklayın ve Arama kutusuna güç planı yazın. Arama sonuçlarında Güç planı seçin seçeneğine tıklayın.


  Şekil 1: Bir güç planı seçme


  Bir güç planı seçin sayfası görüntülenir.


 3. Güç Tasarrufu seçeneğine tıklayın ve pencereyi kapatın.


  Şekil 2: Bir güç planı seçme 4. Bilgisayarı yeniden başlatın.

  Eğer fan sessizse sorun çözülmüştür.

  Eğer fan hala gürültü yapıyorsa bir sonraki adıma geçin.
 

2. Adım: Gürültü yapan fanı bulun


Gürültü yapan fanı bulmak için aşağıdaki bilgileri kullanın.


Gücü kapatın ve gürültü yapan fanı bulmak için yan paneli sökün

 1. Bilgisayarı kapatın.


 2. Bilgisayarın yakınındaki nesneleri kaldırın. Ayrıca, etrafta çocuk veya evcil hayvan olmadığından da emin olun.


 3. Bilgisayar kasasını açmak için yan panelin arka tarafındaki vidaları gevşetin veya sökün. Ardından, paneli geri kaydırarak bilgisayardan çıkarın.  NOT:Bilgisayar kasasını açmak için yardıma ihtiyacınız olursa HP Web sitesinde detaylı talimatları arayın. Bu sayfanın üst kısmında bulunan Arama alanına (ya da Sorular veya Anahtar Sözcükler alanına), bilgisayar model numaranızı ve “kasayı açma” kelimelerini girin. Örneğin, HP Pavilion Slimline s3307c masaüstü bilgisayarınız varsa şunları yazın: s3307c kasayı açma.
  UYARI: Vücudunuzun hiçbir kısmı bilgisayar kasasının içine gelmemelidir. Bilgisayar kapalı bile olsa bilgisayarın içindeki bileşenlere dokunmanız hassas elektronik devrelere zarar verebilir ve elektrik çarpmasından kaynaklı yaralanma riskine maruz kalmanıza neden olabilir. 4. Yan paneli çıkardıktan sonra, bilgisayarı açın ve bilgisayarın içinden gelen fan sesini dinleyin.


 5. Gürültü yapan fanı bulun ve yerini unutmayın.  NOT:Yan kapak çıkarıldığında fan gürültüsü biterse sorun bilgisayar kasasında aşırı ısınmadan kaynaklanıyor olabilir. Daha fazla bilgi için PC İçindeki Isıyı Azaltmabaşlıklı belgeye bakın. 6. Bilgisayarı kapatın.


 7. Yan paneli yeniden takın.
3. Adım: Hangi tür fanın gürültü yaptığını belirleyin


Hangi tür fanın gürültü yaptığını belirlemek için aşağıdaki bilgileri kullanın.


Fan türünü bilgisayarın içindeki konumuna göre belirleyin


 • Gürültü yapan fan bilgisayar kasasında, genellikle arkada ve üstteki bir metal kutu içindedir. Bu, güç kaynağı fanıdır. Güç kaynağı fanı bölümüne geçin.


 • Gürültü yapan fan ekran bağdaştırıcısına, ana kartın plastik yuvalarından birine takılı bir devre kartına bağlıdır. Bu, grafik bağdaştırıcısı fanıdır. Grafik bağdaştırıcısı fanı bölümüne geçin.


 • Gürültü yapan fan, bilgisayarın içindeki ana devre kartı üzerinde bulunan en büyük fandır. Bu, işlemci fanıdır. İşlemci fanı bölümüne geçin.


 • Gürültü yapan fan kasanın içinde, genellikle arkadadır. Bu, kasa fanıdır. Kasa fanı bölümüne geçin.
Gürültü yapan fanı bulduktan sonra, bir sonraki adıma geçin.


Şekil 3: Bir masaüstü bilgisayarda fan konumu örnekleri (sizin bilgisayarınızın görünümü de buna benzemelidir)[caption id="" align="aligncenter" width="510"]Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır,Masaüstü Laptop Fan Sesli Çalışıyor,Bilgisayarım Çok Sesli Çalışıyor Ne Yapmalıyım,Sesli Çalışan Bilgisayara Yapılacak Bakım Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır[/caption]


1 - Güç kaynağı (bir fan içerebilir)

2 - Ekran kartı fanı

3 - İşlemci fanı

4 - Kasa fanı

5 - Güç kaynağı fanı havalandırması (arkadan görünüm)

6 - Kasa fanı havalandırması (arkadan görünüm)Şekil 4: Bir Slimline bilgisayarda fan konumu örnekleri (sizin bilgisayarınızın görünümü de buna benzemelidir)[caption id="" align="aligncenter" width="510"] Bilgisayar Nasıl Sessiz Çalışır Fan Temizleme[/caption]1 - Güç kaynağı (bir fan içerebilir)

2 - İşlemci fanı

3 - Grafik bağdaştırıcısı fanı

4 - Güç kaynağı fanı havalandırması (arkadan görünüm)

5 - Kasa fanı havalandırması (arkadan görünüm)
4. Adım: Gürültü yapan fan sorununu giderin


Aşağıdaki listeden gürültü yapan fanı seçin ve talimatları izleyin.


Güç kaynağı fanı


Aşağıdaki adımları tamamlayın.
 1. Elektrikli süpürge kullanarak kasanın arkasındaki güç kaynağı fanının havalandırma deliklerindeki tozu temizleyin.


 2. Bilgisayarı açın.

  Eğer gürültü yoksa sorun çözülmüştür.

  Eğer fan hala gürültü yapıyorsa bir sonraki adıma geçin.


 3. Güç kaynağını değiştirin.  UYARI:Yangın ve elektrik çarpması riskinden dolayı, güç kaynağının içindeki fanı değiştirmeyi denemeyin.Grafik bağdaştırıcısı fanı


Aşağıdaki listeden belirtiyi bulun ve bulduğunuz belirtiyle ilgili adımları takip edin.


Grafik bağdaştırıcısı fanı duruyor veya ilginç sesler çıkarıyor


Eğer grafik bağdaştırıcısı fanı çalışmıyor veya ilginç sesler çıkarıyorsa fanı veya ekran bağdaştırıcısını değiştirmek üzere bilgisayarı servise götürün.Grafik bağdaştırıcısı fanı daima yüksek hızda dönüyor veya yüksek ses ile düşük ses arasında dalgalanıyor


Fan sürekli olarak yüksek hızda dönüyor veya bilgisayar boştayken yüksek ses ile düşük ses arasında dalgalanıyorsa aşağıdaki adımları tamamlayın.
 1. Bilgisayarı açın ve Windows'un açılmasını bekleyin.


 2. Internet'e bağlanın.


 3. Ekran kartı donanımınız için en güncel sürücüyü indirip yükleyin.

  Sürücüler ve Yüklemeler web sayfasına gidin, bilgisayarınızın model numarasını girin ve bilgisayarınız için bir ekran güncellemesi bulmak için talimatları uygulayın.  NOT:Eğer bilgisayarınızın yanında bir ekran bağdaştırıcısı verildiyse daha güncel bir sürücü bulmak için ekran bağdaştırıcısı üreticisinin Web sitesini kontrol edebilirsiniz. Ancak, hp.com üzerinden sunulmayan bir sürücü yükleyip kullanmak isterseniz sürücünün farklı sorunlara neden olabileceğini unutmayın. Güncellenmiş sürücüyü yüklemeden önce bir Windows Sistem Geri Yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun. 4. Grafik donanım güncellemesini (eğer kullanılabilir güncelleme varsa) yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.


 5. Fan hala gürültü yapıyorsa kasa içindeki ısı çok yüksek olabilir. Isıyı düşürmek için PC İçindeki Isıyı Azaltma başlıklı belgeye bakın.


 6. Sorun devam ederse, bilgisayarın servise gönderilmesi gerekir.İşlemci fanı


Aşağıdaki listeden belirtiyi bulun ve bulduğunuz belirtiyle ilgili adımları takip edin.


İşlemci fanı ilginç sesler çıkarıyor


İşlemci fanı ilginç sesler çıkarıyorsa değiştirin.NOT:Bir işlemci fanı arızalıysa işlemci kısa sürede aşırı ısınabilir ve tamir edilemez şekilde hasar görebilir. Fan değiştirme, işlemci değiştirme maliyetine kıyasla ucuz bir iştir.
İşlemci fanı daima yüksek hızda dönüyor veya yüksek ses ile düşük ses arasında dalgalanıyor


Fan daima yüksek hızda dönüyor veya bilgisayar boştayken yüksek ses ile düşük ses arasında dalgalanıyorsa aşağıdaki adımları tamamlayın.
 1. Bilgisayarı açın ve Windows'un açılmasını bekleyin.


 2. Internet'e bağlanın.


 3. Sürücüler ve Yüklemeler web sayfasına gidin, bilgisayarınızın model numarasını girin ve bilgisayarınız için en son BIOS güncellemesini indirmek için talimatları uygulayın. Daha fazla bilgi için BIOS'u Güncelleme başlıklı belgeye bakın


 4. BIOS güncelleştirildikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.


 5. Fan hala gürültü yapıyorsa kasa içindeki ısı çok yüksek olabilir. İşlemci fanının altındaki tozları temizleyin. Bu işlem için PC İçindeki Isıyı Azaltma başlıklı belgeye bakın.


 6. Sorun devam ederse, bilgisayarın servise gönderilmesi gerekir.


Kasa fanı


Aşağıdaki listeden belirtiyi bulun ve bulduğunuz belirtiyle ilgili adımları takip edin.


Kasa fanı ilginç sesler çıkarıyor


Kasa fanı ilginç sesler çıkarıyorsa değiştirin.Kasa fanı daima yüksek hızda dönüyor veya yüksek ses ile düşük ses arasında dalgalanıyor


Kasa fanı daima yüksek hızda dönüyor veya bilgisayar boştayken yüksek ses ile düşük ses arasında dalgalanıyorsa aşağıdaki adımları tamamlayın.
 1. Bilgisayarı açın ve Windows'un açılmasını bekleyin.


 2. Internet'e bağlanın.


 3. Sürücüler ve Yüklemeler web sayfasına gidin, bilgisayarınızın model numarasını girin ve bilgisayarınız için en son BIOS güncellemesini indirmek için talimatları uygulayın. Daha fazla bilgi için BIOS'u Güncelleme başlıklı belgeye bakın


 4. BIOS güncelleştirildikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.


 5. Eğer kasa fanı yüksek hızda dönmeye devam ediyorsa kasa havalandırma deliklerinde ve diğer bileşenlerde biriken tozlar bilgisayar kasası içinde ısınmaya neden olabilir. Bilgisayarınızı temizlemek ve sıcaklığı düşürmek için PC İçindeki Isıyı Azaltma ve Masaüstü Bilgisayarınızı Temizleme başlıklı belgelere bakın.


 6. Bilgisayarı temizledikten sonra da sorunlar devam ederse kasa fanını değiştirin.


 7. Sorun devam ederse, bilgisayarın servise gönderilmesi gerekir.


[caption id="" align="aligncenter" width="450"]Sesli Çalışan Bilgisayara Yapılacak Bakım Sesli Çalışan Bilgisayara Yapılacak Bakım[/caption]

banner5
Son Güncelleme: 07.05.2014 13:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Haber ve Teknoloji ile ilgili iletişim için yorum bırakabilirsiniz. Teknoloji Haberleri -Teknoloji Haber